Katarzyna Gaertner – legenda polskiej muzyki i jej burzliwe życie

Katarzyna Gaertner – biografia i początki kariery

Katarzyna Gaertner, nazywana również Gärtner, to jedna z najważniejszych polskich kompozytorek muzyki rozrywkowej i teatralnej. Urodziła się 22 lutego 1942 roku w Myślenicach. Już w dzieciństwie wykazywała ogromny talent muzyczny, uczęszczając do szkoły muzycznej w Krakowie. Zafascynowana jazzem, szybko zaczęła eksperymentować z różnymi stylami, co w tamtych czasach nie spotykało się z aprobatą nauczycieli.

Jej profesjonalna kariera rozpoczęła się w 1958 roku, gdy dołączyła do zespołów jazzowych, takich jak New York Quartet. Wkrótce współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej, włączając Andrzeja Kurylewicza i Jerzego Matuszkiewicza. Pierwszy sukces przyszedł w 1961 roku, gdy napisała przebój „Tańczące Eurydyki” dla Heleny Majdaniec, który później stał się jednym z największych hitów Anny German.

Wielkie przeboje i współpraca z gwiazdami

Katarzyna Gaertner zasłynęła jako autorka ponad tysiąca kompozycji, które na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki. „Małgośka”, „Wielka woda” czy „Bądź gotowy dziś do drogi” to utwory, które zna cała Polska. Współpracowała z najwybitniejszymi wykonawcami, w tym Marylą Rodowicz, dla której stworzyła niemal 50 piosenek.

Jej twórczość łączyła elementy folku, rocka, jazzu i muzyki sakralnej. W 1968 roku stworzyła pionierską Mszę Beatową – jedno z pierwszych dzieł łączących muzykę religijną z brzmieniami rockowymi. To właśnie ten utwór otworzył jej drzwi do międzynarodowej kariery. Dzięki stypendium królowej Elżbiety trafiła do studia Abbey Road, gdzie poznała samego Johna Lennona. Mimo propozycji pracy za granicą zawsze wracała do Polski, gdzie kontynuowała swoją artystyczną drogę.

Życie prywatne: miłość, tragedie i rodzinne konflikty

Katarzyna Gaertner przez lata dzieliła życie z aktorem i reżyserem Kazimierzem Mazurem. Poznali się w 2001 roku podczas prac nad musicalem „Big Popiel”. Ich związek przetrwał burze, w tym tragiczny pożar domu w Komaszycach w 2012 roku, który strawił cały dorobek kompozytorki – nuty, nagrania, instrumenty. „Mieliśmy pięć minut, żeby uciec. Straciłam wszystko” – wspominała artystka.

Jednak prawdziwym ciosem była śmierć męża w 2022 roku. Kazimierz Mazur był dla niej oparciem przez dwie dekady, a jego odejście pozostawiło ją pogrążoną w żałobie. „Nie ma męża, nie ma mnie” – wyznała w radiu. Na domiar złego, po jego śmierci przyszły problemy rodzinne – spór o majątek pozostawiony w Komaszycach. Gaertner oskarżyła krewnych o wykorzystanie jej stanu zdrowia i przejęcie praw do nieruchomości.

Twórczość teatralna i filmowa

Katarzyna Gaertner była nie tylko autorką piosenek, ale również kompozytorką muzyki teatralnej i filmowej. Jej musical „Na szkle malowane” (1970) stał się kultowy, podobnie jak widowisko dla dzieci „Rumcajs” (1974). Współpracowała z Ernestem Bryllem, tworząc oratorium „Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony”.

Prace nad ekranizacją „Na szkle malowane” przerwało wprowadzenie stanu wojennego. Mimo międzynarodowych planów współpracy z niemieckimi i amerykańskimi producentami projekt nie doszedł do skutku. „To był koniec mojej światowej kariery” – przyznała kompozytorka.

Walka o siebie i przyszłość

Obecnie Katarzyna Gaertner mieszka u przyjaciół, ale nie rezygnuje z muzyki. Mimo problemów zdrowotnych (trzech udarów) nadal komponuje, choć życie bez Kazimierza Mazura jest dla niej codzienną walką. W swoich wypowiedziach podkreśla, że najważniejsza jest dla niej pasja tworzenia.

Jej twórczość inspiruje kolejne pokolenia, a utwory wciąż pojawiają się na festiwalach i w telewizji. Pomimo burzliwego życia i rodzinnych konfliktów pozostaje jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiej kultury. „Muzyka to moje życie. Dopóki mam siłę, będę pisać” – mówi legenda, której piosenki nigdy nie przestaną brzmieć.

Przewijanie do góry